Matematică, întrebare adresată de andreiou, 9 ani în urmă

5kg de rosii costa cu 16 lei mai mult decat 3 kg de rosii
Cat costa 8 kg de rosii ?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de nushnimic
3
5-3=2kg
2kg=16lei
16:2=8lei costa 1 kg de rosii
Deci 8 kg costa 64 lei
Răspuns de alinadiaconu
1
5kg=3kg+16lei => 2kg=16 lei => 8kg= 16 ori 4 => 64 lei

nushnimic: e simplu asa mi se pare mie
nushnimic: nu??
Alte întrebări interesante