Matematică, întrebare adresată de Jumbo11, 9 ani în urmă

5kg de struguri costa 12 lei.Cat vor costa 8kg de struguri de aceiasi calitate ?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de câinelecredincios100
4
12:5=2,4(lei costa un kg de struguri)
2,4*8=19,2( lei costa 8 kg de struguri)
Răspuns de CosmoteRo
4
Cat costă un kg de struguri ?
12:5=2,4 lei
Dar 8 kg ?
2,4x8=19,2 lei

Melissa1999stefania: 5kg=12 lei 12:5=2,4 lei
8 kg ?
2,4x8=19,2 lei
Alte întrebări interesante