6. Dacă 2 kg de mere si 3 kg de 27 lei, iar un kg de mere si 1 kg de pere costa 10 lei aftă cât costă un kg de mere si cât costa un kg de pere. Rezolvare
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
1kg pere =7 lei
1kg mere= 3 lei
Răspuns de
0
notez cu m - kg de mere
notez cu p - kg de pere
2m ... 3p =27
m ... n =10 /x2
--------------------------
2m ... 3p =27
2m ... 2p =20 facem scăderea
--------------------------
p=7
atunci
m+p=10
m+7=10
m=3
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă