6. Determinaţi cantitatea de substanţă, masa și numărul de particule, care
se conțin în 22,4 litri de oxid de sulf(IV)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
22,4L SO₂ = 1 mol SO₂ = 64g SO₂ = 6,022 × 10²³ molecule SO₂
Explicație:
oxid de sulf (4) = SO₂
1 mol de gaz (c.n.) ocupă un volum de 22,4L. => cantitatea de substanță de SO₂ = 1 mol
Masa unui mol de substanță este egală cu masa molară a substanței, exprimată în grame.
M(SO₂) = A(S) + 2 × A(O) = 32 + 2 × 16 = 64 g/mol => masa unui mol de SO₂ = 64g SO₂
Numărul de particule dintr-un mol de substanță este egal cu 6,022 × 10²³ particule (numărul lui Avogadro). => nr. de molecule din 1 mol SO₂ = 6,022 × 10²³ molecule SO₂
-Mihai
Alte întrebări interesante
Religie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă