6) Efectuați:
a). 21 h 37 min 45 sec ÷ 5
b)14 h 37 min 45 sec ÷ 15
va rog frumos sa ma ajutati daca se poate trimite poza plzz si rezolvat pas cu pas va rog
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
a). 21 h 37 min 45 sec ÷ 5 = 4 h 19 min 33 sec
21 = 4x5 + 1h
1h = 60 min ; 60+37 = 97 min
97 = 19x5 + 2min
2 min = 120 sec
120sec+45 sec = 165 sec
165:5 = 33 sec
b) 14 h 37 min 45 sec ÷ 15 = 58 min 31 sec
14 x 60 = 840 min
840 min+37min = 877 min
877 = 58x15+ 7min
7 x60 = 420 sec
420sec+45 sec = 465 sec
465:15 = 31 sec
voichitacorneliana99:
multumesc mult de tot
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
21h×60min=1260min
1260min+37=1297min
1297min×60sec=77820sec
77820sec+45sec=77865sec
77865sec÷5=15573sec
14h×60min=840min
840min+37min=877min
877min×60sec=52620sec
52620sec+45sec=52665sec
52665sec÷15=3511sec
Alte întrebări interesante
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă