6 kg de mere costa 24 lei afla cat costa 15 kg de mere
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
28
Răspuns:
⇝ 60 de lei
Explicație pas cu pas:
6 kg de mere costa 24 lei. Afla cat costa 15 kg de mere.
- Avem niste marimi direct proportionate, ambele valori cresc. Daca pe 6 kg de mere vom plati 24 de lei, pe 15 kg de mere vom plati mai mult - cel putin dublu.
6 kg 24 lei
15 kg x lei
- produsul meziilor este egal cu produsul extremilor
6· x = 15 · 24
6x = 360
x = 360: 6
x = 60
Sau il putem scoate pe x direct
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă