Matematică, întrebare adresată de rentea1, 9 ani în urmă

6 kg de mere costa 24 lei afla cat costa 15 kg de mere

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de antonio9990
28

Răspuns:

⇝ 60 de lei

Explicație pas cu pas:

6 kg de mere costa 24 lei. Afla cat costa 15 kg de mere.

  • Avem niste marimi direct proportionate, ambele valori cresc. Daca pe 6 kg de mere vom plati 24 de lei, pe 15 kg de mere vom plati mai mult - cel putin dublu.

6 kg                       24 lei

15 kg                       x lei

\displaystyle \frac{6}{15} = \frac{24}{x}

  • produsul meziilor este egal cu produsul extremilor

6· x = 15 · 24

6x = 360

x = 360: 6

x = 60

Sau il putem scoate pe x direct

\displaystyle x=\frac{15 \cdot \not24}{\not6} =15\cdot 4=60

Alte întrebări interesante