6 pahare si 8 farfurii au costat 86 lei iar 3 pahare si 13 farfurii au costat 106 lei.
A) Cat costa un pahar? Dar o farfurie?
B) Dar 4 pahare si 4 farfurii? (rezolvare: METODA COMPARATIEI)
flavistin:
4 pahare si 4 farfurii fiecare sau in toatal?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
10
6 pahare+8 farfurii=86 lei
3 pahare+13 farfurii=106 lei(inmultim cu 2)
6 pahare+26 farfurii=212 lei
26 farfurii-8 farfurii=212 lei-86 lei
18 farfurii=126 lei
1 farfurie=126:18
1 farfurie=7 lei
6 pahare+7x8=86 lei
6 pahare+56=86 lei
6 pahare=86-56
6 pahare=30 lei
1 pahar=30:6
1 pahar=5 lei
4 pahare+4 farfurii=7x4+5x4=28+20=48 lei
3 pahare+13 farfurii=106 lei(inmultim cu 2)
6 pahare+26 farfurii=212 lei
26 farfurii-8 farfurii=212 lei-86 lei
18 farfurii=126 lei
1 farfurie=126:18
1 farfurie=7 lei
6 pahare+7x8=86 lei
6 pahare+56=86 lei
6 pahare=86-56
6 pahare=30 lei
1 pahar=30:6
1 pahar=5 lei
4 pahare+4 farfurii=7x4+5x4=28+20=48 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă