6. Știind că pentru 6 kg de roşii şi 8 kg de cartofi se plătesc 36 lei, iar pentru 5 kg de roşii şi 4 kg de cartofi de aceeaşi calitate se plătesc 26 lei, aflați cât costă un kilogram de roşii şi cât costă un kilogram de cartofi.
vã rogg repede prin metoda comparației
dau coroana şi multe puncteee
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Întreabă dacă nu înțelegi!!!
Anexe:
Răspuns de
0
Explicație pas cu pas:
6 kg roşii ... 8 kg cartofi ... 36 lei
5 kg roşii ... 4 kg cartofi ... 26 lei |×2
---
6 kg roşii ... 8 kg cartofi ... 36 lei
10 kg roşii ... 8 kg cartofi ... 52 lei
---
10-6 kg roşii = 52-36 lei
4 kg roşii = 16 lei
16:4 = 4 => 1 kg roșii = 4 lei
---
8 kg cartofi = 36 - 6×4 = 36 - 24 = 12
12:8 = 1,5 => 1 kg cartofi = 1,5 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă