6)Un tractor cu forta de tractiune de 7 kN ara cu un plug avand latimea de 1 m.Determina lucrul mecanic efectuat de tractor la aratul unui teren cu aria de 1ha
Puterea medie dezvoltata de tractor la aratul unui terem cu aria de 1,2 ha timp de1 h 20 min;Viteza medie a tractorului in al doilea caz.
Va rog frumos!!!!!!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
9
a)
1ha are 10 000 de m² si presupinem ca e format dintr-o fasie cu latimea de 1m si lungimea de 10 000m.
Tractorul va strabate o distanta de 10 000 de metri pe care aplica forta F=7 000N.
L=Fd
L=7 000*10 000=70 000 000J necesar pt a ara 1h.
b)
In al doilea caz va efectua un L=12 000*7 000=84 000 000J
Acest L se efectueaza in timpul t=1h 20 minute =60 +20=80 minute=4800 secunde
P=L/t=84 000 000/4 800 W
Calculeaza!
1ha are 10 000 de m² si presupinem ca e format dintr-o fasie cu latimea de 1m si lungimea de 10 000m.
Tractorul va strabate o distanta de 10 000 de metri pe care aplica forta F=7 000N.
L=Fd
L=7 000*10 000=70 000 000J necesar pt a ara 1h.
b)
In al doilea caz va efectua un L=12 000*7 000=84 000 000J
Acest L se efectueaza in timpul t=1h 20 minute =60 +20=80 minute=4800 secunde
P=L/t=84 000 000/4 800 W
Calculeaza!
Alte întrebări interesante
Chimie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Istorie,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă