7,8 g de hidroxid de aluminiu reacționează cu clorură de natriu.
a scrierea și egalarea reacției chimice
b cantitatea de clorură de natriu necesară reacției
c cantitatea de clorură de aluminiu care rezultă cu randament de 80%
d cantitatea de hidroxid de natriu cu care rezultă 10% impurități
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
7,8g y z w
Al(OH)3+3NaCl--> AlCl3+3NaOH
78g 3 x58 133 3 x 40
y=17,4g
z=13,3g(ct)
R=cp x 100/ct
r=80%
cp=80 x 13,3/100
cp=10,64g
P=90%(100-10(impuritati))
m=7,8g (cip)
cp=7,02g pur
w=7,02 x 3 x 40/78
w=10,8 g
Explicație:
florinelaapostol:
imi poti explica un pic notatiile,te rog? R,cp,cip
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă