Fizică, întrebare adresată de blablablaasdasdasd, 9 ani în urmă

7. Un sportiv cu masa de 60kg încearcă să coboare de pe o stâncă cu ajutorul unei
frânghii. Frânghia rezistă la o forţă maximă de tensiune de 0,5kN. Acceleraţia cu care
sportivul coboară, fără a rupe frânghia, este?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ardeleancrysty
0
reprezinti fortele , si o sa iti iasa G-T=m*a =>a=(G-T)/m , T=500 N si G=m*g(depinde cat iei g ,in unele probleme este 9,8 si unele 10 pt a usura calculul) , sper ca te-am ajutat :D

escu: Masa omului este m=60kg si greutatea lui este G=m*g=60*10=600N. Tensiunea de rupere este T=500N. In concluzie franghia se rupe si daca omul sta linistit agatat de ea!
marcyflower: Mi-am dat seama și eu imediat seama de asta, e foarte evident....dar te.a întrebat care era accelerația gravitațională
escu: Trebuie ca din tensiune sa se scada greutatea si forta care mai ramane sa produca acceleratia de coborare. T-G=m*a de unde a=(T-G)/m=(600-500)/60=100/60 m/s^2
escu: Vacanta placuta!
escu: Nu a intrebat care este acceleratia gravitationala ci care este acceleratia cu care coboara omul fara sa se rup franghia!
marcyflower: aaaa....ok stai ca am văzut acum....in orice caz...bun răspuns
escu: a=1,66m.s^2
Alte întrebări interesante