Fizică, întrebare adresată de fabiancinc, 8 ani în urmă

72 kilometri pe ora in metri pe secunda​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ddamanciucc
2

Explicație:

72000m şi 72000000secunde

Răspuns de legislatie
0

Răspuns:   72 km/h = 20 m/s

Explicație:

o ora = 3600 secunde

1 km = 1000 metri

exprimam valorile in metri si secunde si facem impartirea :

72 km = 72 000 m

1 ora = 3600 s

72 km/ora = 72000 m / 3600s = 20 m/s   [ 72000 : 3600 = 20 ]

Alte întrebări interesante