Matematică, întrebare adresată de ducarebecafelicia93, 8 ani în urmă

750g costa2,73€ cât costa 250g?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Alexandravert
9

Salut!

Aplici regula de trei simplă.

750 g...2,73€

250 g...x

x=250 g*2,73€/750

x=2,73€/3

x=0,91€

2730:300=0,91

2700

____

==300

300

___

===

Alte întrebări interesante