Fizică, întrebare adresată de alinaroman01, 9 ani în urmă


8.255.) Un televizor cu puterea electrică de 100 W funcţionează cite 8 h pe zi. Cit.
plăti pentru functionarea lunarà a televizorului, dacă 1 W de energie electrică costă 2.23 de bani?​


baiatul122001: 1 W de energie costa 2,23 de bani
baiatul122001: Sau 1 kWh ?
alinaroman01: 1 kWh
alinaroman01: m-am încurcat

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de baiatul122001
5

P=100 W

t=8h/z timp de o luna

O luna=30 zile

1kWh->2,23 bani

p=?

P=W/t=>W=Pt=100*8*30=800*30=24000 Wh=24 kWh

1 kWh............2,23 bani

24 kWh........p

p=24*2,23/1=24*2,23=53 lei si 52 bani

p=53 lei si 52 bani

Alte întrebări interesante