8,5 kg de cartofi costa 20,4 lei.Cit costa 12 kg de cartofi?
Nicuşor9:
da
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
23
8,5 kg......20,4lei 12kg........xlei rezulta x=12*20,4: 8.5=28.8
Răspuns de
2
8,5/12=20,4/x
⇒x=[12·20,4]/8,5
⇒x=[12·204/10]/85/10
⇒x=[12·204/10]/85/10
⇒x=2448/10/85/10
⇒x=2448/10·10/85
⇒x=2448/85
⇒x=28,8[lei];
⇒x=[12·20,4]/8,5
⇒x=[12·204/10]/85/10
⇒x=[12·204/10]/85/10
⇒x=2448/10/85/10
⇒x=2448/10·10/85
⇒x=2448/85
⇒x=28,8[lei];
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă