Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

8,5 kg de cartofi costa 20,4 lei.Cit costa 12 kg de cartofi?


Nicuşor9: da
Nicuşor9: da
Nicuşor9: dami cerere
Nicuşor9: dami cerere de prietenie
oanaalexia: 12*20,4:8,5
oanaalexia: 28,8

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Didi200
23
8,5 kg......20,4lei                                                                                               12kg........xlei rezulta x=12*20,4: 8.5=28.8


Didi200: Daca stiu,da
constantinov200: da nui corect)
Răspuns de danamocanu71
2
8,5/12=20,4/x
⇒x=[12·20,4]/8,5
⇒x=[12·204/10]/85/10
⇒x=[12·204/10]/85/10
⇒x=2448/10/85/10
⇒x=2448/10·10/85
⇒x=2448/85
⇒x=28,8[lei];
Alte întrebări interesante