Matematică, întrebare adresată de denisaf98, 9 ani în urmă

8 kg de de mere costa 40 de lei.Afla cat costa 17 kg de mere.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de patyshorut
4
8kg=40 inseamna ca 1kg=40÷8
1kg=5 lei
17kg=5×17 , astfel 17kg de mere vor costa 85lei
Răspuns de Zero99
4

8 kilograme......40lei

17 kilograme.....?lei

?=17×(40÷8)=17*5=85 de lei

40÷8=5 lei(pretul unui kilogram de mere)

Alte întrebări interesante