8 kg de de mere costa 40 de lei.Afla cat costa 17 kg de mere.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
8kg=40 inseamna ca 1kg=40÷8
1kg=5 lei
17kg=5×17 , astfel 17kg de mere vor costa 85lei
1kg=5 lei
17kg=5×17 , astfel 17kg de mere vor costa 85lei
Răspuns de
4
8 kilograme......40lei
17 kilograme.....?lei
?=17×(40÷8)=17*5=85 de lei
40÷8=5 lei(pretul unui kilogram de mere)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă