8 kg de mere costa 40 lei cat costa 15 kg de mere? Cat costa kg de mere?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
8kg mere………40 lei
15kg mere……..x lei
=>x=15x40/8
x=75 lei
15kg mere……..x lei
=>x=15x40/8
x=75 lei
Răspuns de
1
1) 40:8= 5 (lei) -pentru un kg
2) 15×5 =75 (lei)
Raspuns: 1kg 5 lei, 15 kg 75 lei
schema :
8kg....40lei
15kg....? lei
1kg ....?lei
Alte întrebări interesante
Chimie,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă