8 kg de mere si 2 kg de pere costa 20,2 lei . Determinati cat costa un kg de mere si unul de pere stiind ca 8 kg de mere si 4 kg de pere costa 25 lei . Va rog foarte mult este urgent!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
8 kg m si 2 kg p........ 20.2
8 kg m si 4 kg p........25
25-20.2=4.8
2kg pere 4.8
1 kg .............x
×=4.8/2
×=2.4 costa un kg de pere
20.2-4.8=15.4
8 kg mere..........15.4
1 kg.................x
x=15,4/8=1.925 lei kg de mere
8 kg m si 4 kg p........25
25-20.2=4.8
2kg pere 4.8
1 kg .............x
×=4.8/2
×=2.4 costa un kg de pere
20.2-4.8=15.4
8 kg mere..........15.4
1 kg.................x
x=15,4/8=1.925 lei kg de mere
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă