8 kilograme de prune costa 48 de lei. cat costa 10 kilograme de prune?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
18
Explicație pas cu pas:
10kg.......60 lei ------
Anexe:
![](https://ro-static.z-dn.net/files/dd1/398d4e5803e8d1dd9f8e0a4cfcbc6a6c.jpg)
alexandrinaposnicenc:
mulțumesc mult
Răspuns de
13
x - numărul cautat
8 kg prune ........ 48 lei
10 kg prune ...... x lei
___________________
x = (10 × 48) : 8 = 480 : 8 = 60 lei
10 kilograme de prune costa 60 de lei.
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Ed. muzicală,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă