8 La 300 g de soluție de sodă caustică de concentrație 20% se adaugă 400 g de soluție de
sodă caustică de concentrație 25%.
a Calculează concentrația soluției finale.
b Determină masa de apă din soluția finală.
9 Determină pentru acidul azotic HNO3:
a raportul atomic H:N: 0 și raportul de masă H:N:0;
b compoziţia procentuală elementală de masă și masa de azot care se găseşte în 140 g
de acid azotic;
c masa de acid azotic care conține 96 g de oxigen;
d numărul total de atomi din 126 g de acid azotic.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
76
Răspuns:
8.
c3=md3x100/ms3 unde md3= md1+md2
ms3=ms1+ms2=300+400-> 700g
md1= c1xms1/100= 20x300/100g=60g
md2=25x400/100g=100g
md3=160g
c3=160x100/700=22,86%
ms3= md3+m,apa====> m,apa= 700-160-> 540g
Explicație:
dyadi:
ma ajutati?
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă