Matematică, întrebare adresată de cristianpuiu2017, 8 ani în urmă

8kg de mere costă 27 de lei ,cât costa 2kg de mere?Rezolvarea cu metoda reduceri la unitate
5kg
1kg
2kg​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de andreea16087
0
8 kg mere ....... 27 lei
1kg mere .... 27:8=3,375 lei

2kg mere ..... 2x3,375=6,750 lei
5 kg mere ..... 5x3,375=16,875 lei
Alte întrebări interesante