8kg de mere costă 27 de lei ,cât costa 2kg de mere?Rezolvarea cu metoda reduceri la unitate
5kg
1kg
2kg
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
8 kg mere ....... 27 lei
1kg mere .... 27:8=3,375 lei
2kg mere ..... 2x3,375=6,750 lei
5 kg mere ..... 5x3,375=16,875 lei
1kg mere .... 27:8=3,375 lei
2kg mere ..... 2x3,375=6,750 lei
5 kg mere ..... 5x3,375=16,875 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă