Matematică, întrebare adresată de cristinaiacob20, 9 ani în urmă

8kg de piersici si 18 kg de mere costa 102 lei.8kg de piersici si 27 kg de mere costa 129 lei.Cat costa 1kg de mere si cat costa 1 kg de piersici
Pls e urgent!!


diamant10: 8piersici...........18mere............102lei 8piersici..............27mere..........129lei. 0 piersici............9mere ............27lei. 27 lei : 9mere =3lei kg de mere

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de babygirl699
449
8 kg piersici.....18 kg mere... 102 lei
8 kg p .... 27 kg m..... 129
1 kg p ....... 1 kg m.... X
27-18=9
129-102=27
1 kg m ........ 27:9=3 lei
18 kg m ..... 3·18=54 lei
8 kg p ...... 102-54=48 lei
1 kg p ....... 48:8=6 lei
1 kg p ........ 1 kg m .......... 6+3=9 lei

Sper ca te-am ajutat !
Răspuns de hiller20
111
8kg piersici .........18kg mere .....102 lei
8kg piersici .........27kg mere .....129 lei

1kg mere = ?
1kg piersici = ?

le inversam si obtinem:
8kg piersici........27kg mere ......129 lei
8kg piersici .........18kg mere .....102 lei
---------------------------------------------------
 / ........................9kg mere .......27 lei

DECI,
1kg mere ....... 27:9=3 lei
18kg mere........3x18=54 lei
8kg piersici......102-54=48lei
1kg piersici .........48:8= 6 lei

1kg mere = 3 lei
1kg piersici = 6 lei




hiller20: sper ca te-am ajutat
hiller20: succes cu restul!
Alte întrebări interesante