8kg de piersici si 18 kg de mere costa 102 lei.8kg de piersici si 27 kg de mere costa 129 lei.Cat costa 1kg de mere si cat costa 1 kg de piersici
Pls e urgent!!
diamant10:
8piersici...........18mere............102lei 8piersici..............27mere..........129lei. 0 piersici............9mere ............27lei. 27 lei : 9mere =3lei kg de mere
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
449
8 kg piersici.....18 kg mere... 102 lei
8 kg p .... 27 kg m..... 129
1 kg p ....... 1 kg m.... X
27-18=9
129-102=27
1 kg m ........ 27:9=3 lei
18 kg m ..... 3·18=54 lei
8 kg p ...... 102-54=48 lei
1 kg p ....... 48:8=6 lei
1 kg p ........ 1 kg m .......... 6+3=9 lei
Sper ca te-am ajutat !
8 kg p .... 27 kg m..... 129
1 kg p ....... 1 kg m.... X
27-18=9
129-102=27
1 kg m ........ 27:9=3 lei
18 kg m ..... 3·18=54 lei
8 kg p ...... 102-54=48 lei
1 kg p ....... 48:8=6 lei
1 kg p ........ 1 kg m .......... 6+3=9 lei
Sper ca te-am ajutat !
Răspuns de
111
8kg piersici .........18kg mere .....102 lei
8kg piersici .........27kg mere .....129 lei
1kg mere = ?
1kg piersici = ?
le inversam si obtinem:
8kg piersici........27kg mere ......129 lei
8kg piersici .........18kg mere .....102 lei
---------------------------------------------------
/ ........................9kg mere .......27 lei
DECI,
1kg mere ....... 27:9=3 lei
18kg mere........3x18=54 lei
8kg piersici......102-54=48lei
1kg piersici .........48:8= 6 lei
1kg mere = 3 lei
1kg piersici = 6 lei
8kg piersici .........27kg mere .....129 lei
1kg mere = ?
1kg piersici = ?
le inversam si obtinem:
8kg piersici........27kg mere ......129 lei
8kg piersici .........18kg mere .....102 lei
---------------------------------------------------
/ ........................9kg mere .......27 lei
DECI,
1kg mere ....... 27:9=3 lei
18kg mere........3x18=54 lei
8kg piersici......102-54=48lei
1kg piersici .........48:8= 6 lei
1kg mere = 3 lei
1kg piersici = 6 lei
Alte întrebări interesante
Arte,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă