Limba română, întrebare adresată de Pufik10, 9 ani în urmă

8kg de prunecosta 48lei.Cit costa 10kg de prune? Schema va rog

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mircea921
1

Răspuns:

pai 6×8=48 adică 6 lei kg

Explicație:

10 kg de prind costa 60 de lei pentru că 6×10=60

Răspuns de Andreea45665
2

Răspuns:

8 kg prune ......... 48 lei.

10 kg prune ........ x lei.

___________________

x=1048:8

x=106

x=60 lei.


Pufik10: Mersi mult!!!
Andreea45665: Cu drag!!!
Pufik10: Cu cit este mai mare numarul100 decit produsul numerelor8si9?
Andreea45665: 100+8•9=100+72=172.
Pufik10: Mersi mult!
Andreea45665: Cu plăcere!
Alte întrebări interesante