8kg de prunecosta 48lei.Cit costa 10kg de prune? Schema va rog
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
pai 6×8=48 adică 6 lei kg
Explicație:
10 kg de prind costa 60 de lei pentru că 6×10=60
Răspuns de
2
Răspuns:
8 kg prune ......... 48 lei.
10 kg prune ........ x lei.
___________________
x=10•48:8
x=10•6
x=60 lei.
Pufik10:
Mersi mult!!!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă