9. Două caiete, un pix și 3 ciocolate costă 8 lei şi 90 de bani, iar 4
caiete, 7 pixuri şi o ciocolată costă 15 lei şi 30 de bani.
a) Cât costă la un loc un caiet, un pix şi o ciocolată?
b) Cât costă fiecare dintre articole, ştiind că un pix costă mai mult cu
80 de bani decât un caiet?
(Etapa judeţeană, Teleorman)
ulita15:
ESTI DIN TELEORMAN?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Anexe:
![](https://ro-static.z-dn.net/files/de6/dbded7732cbe06bf31960b317219faa0.jpg)
![](https://ro-static.z-dn.net/files/ddd/27ed9bd25d119df59ff7d0ff4199ac94.jpg)
Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Ed. tehnologică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă