90g minereu de oxid de zinc cu 10% impuritati se reduce cu carbon a) cantitatea greutatii carbonului utilizata b) cat mol se obtine din reactie. Se dau Ac= 12, Ao=16 AZn=65. Urgeent!! DAU COROANA PLSSS...
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
CALCULEZ MASA de ZnO pur, din p=90%
p=m,px100/mi-------> m,p= 90x90/100g= 81gZnOpur
calculez moli oxid ,stiind M,ZnO= 81g/mol
niu=m/M= 1mol
calculez moli de substante, din ecuatia chimica
2mol.........1mol........2mol.......1mol
2ZnO + C----> 2Zn + co2
1mol........x=0,5 ,.......y=1........z=0,5mol
calculez masa de carbon
m= niuxN= 0,5X12g= 6g C
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă