Matematică, întrebare adresată de angyblueangel, 9 ani în urmă

a+b+c=9938
a+b=5065
b+c=6829

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Liliana18
0

a+b+c=9938

a+b=5065

b+c=6829

5065+c=9938

c=9938-5065

c=4873

b+4873=6829

b=6829-4873

b=1956

a+1956=5065

a=5065-1956

a=3109

VERIFICARE  3109+1956+4873=9938

Răspuns de Lasiana
0
a+b+c=9.938
a+b=5.065
b+c=6.829


Rezolvare:

a=9.938-6.829=3.109
b=5.065-3.109=1.956
c=9.938-5.065=4.873


Verificare:4.873+1.956+3.109=9.938



Sper că te-am ajutat! ♥️❤️
Alte întrebări interesante