a)Cati moli se gasesc in 1,5g fosfat de aluminiu?
b)Calculati masa de dioxid de carbon care se obtine prin reactia a6g cu oxigenul.
c)Calculati masa de apa care rezulta din reactia oxigenului vu 8g hidrogen
d)Calculeaza masa dioxidului de carbon,dacs volumul lui este egal cu 56L
VA ROG DAU COROANA!!Am nevoie urgentttttttttttttttttt!!!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
a.
AlPO4
M=27 +31+4.16=122---->1mol=122g
n=m: M
n=1,5 : 122=0,012 moli AlPO4
b. 6g xg
C+ O2=CO2
12g 44g
MCO2=12+2.16=44---->1mol=44g
x=6.44:12=22g CO2
c. 8g xg
2 H2+ O2 =2H2O
2 . 2g 2.18g
MH2 =2-----> 1mol=2g
MH20= 2 +16=18---->1mol=18g
x=8 . 2 .18:4=72 g H2O
d.
g CO2 MCO2 12+2.16=44------>1mol=44g
VCO2=56 litri V=n .22,4 [ n = nr. moli]
n=V: 22,4
n= 56: 22,4=2,5 moli CO2
n= m:M
m=n.M=2,5 .44=110 g CO2
nedea239:
Multumesc
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă