Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 8 ani în urmă


a Dacă 4 kilograme de mere costă 8 lei, atunci calculați cât costă 7 kilograme de mere de acelaşi fel.


repede va rog dau coronita

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de anyann
6

1. Cat costa un kg de mere?

8:4=2 lei

2. Cat costa 7 kg de mere de acelasi fel?

7x2=14 lei

Raspuns: 14 lei

Răspuns de câinelecredincios100
4

8:4=2lei (costa un kg de mere)

7×2=14lei (costa 7kg de mere de același fel)

Alte întrebări interesante