a Dacă 4 kilograme de mere costă 8 lei, atunci calculați cât costă 7 kilograme de mere de acelaşi fel.
repede va rog dau coronita
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
1. Cat costa un kg de mere?
8:4=2 lei
2. Cat costa 7 kg de mere de acelasi fel?
7x2=14 lei
Raspuns: 14 lei
Răspuns de
4
8:4=2lei (costa un kg de mere)
7×2=14lei (costa 7kg de mere de același fel)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă