Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 10 ani în urmă

A,R,V au strans 1328 lei pentru a merge in tabaradaca A ar mai avea 215 lei atunci suma ei ar fi cu 17 lei mai mica decat cea a lui R,
V a strans jumatate din suma lui R
cei trei copii trebuie sa plateasca in total 2250 lei ,ce suma trebuie sa mai stranga fiecare?


mariangel: diferenta pana la suma finala se distribuie in mod egal?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Găbitu1
1

R-A=215+17=232

A),_,_,

R);_,_,+232

V),_,+116

A+R+V=1328

Cat e in plus fata de parti?

232+116=348

1328-348=980

sunt 5 parti

o parte=980:5=196

A=196x2

R=A+232

v=196+116

dar apoi nu stiu ce trebuie sa faci ca sa dai la fiecare, nu spune cat trebuie sa primeasca unu, adica trebuie in mod egal ca nu zice! ca daca trebuie sa dam in mod egal puteam imparti cat a ramas de dat la trei



Utilizator anonim: se putea si alegebric?
Găbitu1: da
Utilizator anonim: merci,am postat-o si pt cealalta medota
Găbitu1: a respuns el
Utilizator anonim: ok merci!
Utilizator anonim: buna,am un ex mai intortocheat daca vrei,te rog...http://brainly.ro/tema/404064
Răspuns de mariangel
1
A+R+V=1328
A+215=R-17, deci A=R-232
V=R/2

Deci, inlocuind A si V in functie de R in prima relatie obtinem:
(R-232)+R+R/2=1328
Inmultim ambii membri cu 2, ca sa scapam de numitor:
2*R-464+2*R+R=2*1328
5*R=2656+464=3120
R=624
V=624:2=312
A=624-232=392

Daca ei strang in final sume egale, adica 2250:3=750 lei trebuie sa aiba fiecare in final (logic, fiecare copil plateste acelasi pret pentru tabara), atunci faci diferenta, la fiecare, cu cat mai are de strans:
750-392=358 mai are de strans A
750-624=126 mai are de strans R
750-312= 438 mai are de strans V


Utilizator anonim: asa este enuntul exact cum l-am scris,multumesc pt ajutor!
mariangel: am rezolvat misterul
Alte întrebări interesante