a se afle alungirea resortului de constanta elastica k=250 N/m, atunci cat de acesta este suspendat un cilindru cu aria bazei S=22,5 cm2, inaltimea h=2 si densitatea p = 11300Kg/m3
bunicaluiandrei:
h = 2....ce?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
83
Vcilindru = S·h =45cm³
m = V·q = 45·11,3= 508,5g = 0,5085kg F = G = mg ≈5 N
F = k·Δl ⇒ Δl = F/k = 5N/250N/m = 0,02m = 2cm
m = V·q = 45·11,3= 508,5g = 0,5085kg F = G = mg ≈5 N
F = k·Δl ⇒ Δl = F/k = 5N/250N/m = 0,02m = 2cm
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă