Acidul sulfanilic se obtine prin incalzirea la 200^C a unui amestec de anilina si acod sulfuric 90%. Stiind ca se lucreaza cu un exces de 10% de acid sulfuric fata de cantitatea teoretic necesara, iar in vasul de reactie se introduc 279 kg de anilina, sa se calculeze masa acidului sulfuric 90% introdusa in vasul de reactie.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
7
279 kg ms kg
C6H5NH2 + HOSO3H --> H2NC6H4NH2 + H2O
93 98
=> md = 279x98/93 = 294 kg H2SO4
294 kg ..................... 100%
m kg .......................... 100%+10% exces
=> m = 294x110/100 = 323,4 kg
din c% = mdx100/ms
=> ms = mdx100/c%
= 323,4x100/90 = 359,33 kg sol. H2SO4 au fost introsi in reactie
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă