Fizică, întrebare adresată de icebogdan23, 8 ani în urmă

Acționând cu o forţă F-25 N asupra unui corp de masă m, acesta se deplasează cu acceleraţia a = 22. Ce masă are corpul?​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de efektm
1

Răspuns:

m = 12,5 kg

Explicație:

F = m * a

m =  \frac{f}{a}  =  \frac{25}{2}  = 12,5 \: kg


icebogdan23: aceleratia Este 2 am great acolo
icebogdan23: gresit
efektm: ok, am corectat răspunsul.
icebogdan23: ms
Alte întrebări interesante