Afla cât costă un kg de gutui și cât costa un kg de piersici dacă 3 kg de gutui și 5 kg de piersici costa 43 de lei , iar dacă 4 kg de gutui și 3 kg de piersici costa 39 lei
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
8
3 kg de gutui...5 kg de piersici...43 lei
4 kg de gutui...3 kg de piersici...39 lei
1 kg de gutui...2 kg de piersici...14 lei
1 kg de gutui x 2 kg de piersici+ 14 lei=2+14lei=16 lei a primit rest !
4 kg de gutui...3 kg de piersici...39 lei
1 kg de gutui...2 kg de piersici...14 lei
1 kg de gutui x 2 kg de piersici+ 14 lei=2+14lei=16 lei a primit rest !
Răspuns de
6
3g+5p=43/×4
4g+3p=39/×3
12g+20p=172
12g+9p=117
--------------------
11p=55
P=5
4g+5×3=39
4g+15=39
4g=24
g=6
4g+3p=39/×3
12g+20p=172
12g+9p=117
--------------------
11p=55
P=5
4g+5×3=39
4g+15=39
4g=24
g=6
Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă