Matematică, întrebare adresată de GGBecali, 9 ani în urmă

Afla cat costa un kilogram de gutui si cat costa un kilogram de piersici daca 3 kg de gutui si 5 kg de piersici costa 43 lei,iar 4 kg de gutui si 3 kg de piersici costa 39 de lei

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de vali291
0
Prima da înmulțești 5×3=15. apoi scazi din 43 pe 15 și afli cât costa și km de gutui și km de piersici .După faci același lucru și la celalalt

GGBecali: daca fac asa si la aia
vali291: Cat costa în total
GGBecali: sa vad...
vali291: dupaia faci totalul
vali291: și vezi ca costa și km de gutui și km de piersici
vali291: impreuna
GGBecali: pai trb sa afli cat costa un kg de gutui si un kg de piersici
GGBecali: nu e bine ca m-am uitat la ceva
GGBecali: se face altcumva
GGBecali: este metoda comparatiei...
Alte întrebări interesante