Matematică, întrebare adresată de piscot5, 9 ani în urmă

afla pretul urmatoarelor produse dintrun supermarket 9 sticle de ulei si4kg de zahar coasta 66 de lei 9sticle de ulei si 2 kg de zahar coasta 60de lei .un penar si 6caiete coasta 24de lei un penar si 2 caiete coasta 16 lei .2 sampoane si un sapun xoasta 33 de lei 2 sampoane si 8 sapunuri coasta 68 de lei .3 ciocolate si 4 acadele costa 73 de lei 7 ciocolate si 4 acadele costa 133 de lei. va rog dau coroana sa ma ajutati

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de larissa9
16
9 s.u.......4 kg z......66 lei
9 s.u.......2 kg z.......60 lei
-.............2 kg z....6 lei



6:2=3 lei (un kg de zahar)
3 lei×4=12 lei (costa 4 kg zahar)
66 lei-12 lei=54 lei (costa 9 sticle de ulei)
54:9=6 lei (costa o sticla de ulei)

R: 6 lei-costa un kg ulei
3 lei-costa un kg de zahar






1 penar......6 caiete.......24 lei
1 penar......2 caiete......16 lei
-----------------------------------
-................4 caiete.......8 lei


8 lei:4=2 lei (un caiet)
2×2=4 lei (costa 2 caiete)
16-4=12 lei (costa un penar)




R. 12 lei un penar
2 lei un caiet






2 sampoane......1 sapun.....33 lei
2 sampoane....8 sapunuri....68 lei
-........................7 sapunuri........35 lei


35:7=5 lei (costa un sapun)
5×8=40 lei (costa 8 sapunuri)
68 lei-40 lei=28 lei (costa 2 sampoane)
28:2=19 lei (costa un sampon)

R:19 lei-costa un sampon
5 lei un sapun




3 c......4 a......73 lei
7 c......4 a......133 lei
4 c...............60 lei



60:4=15 lei (o ciocolata)
15×3=45 lei (3 ciocolati)
73 lei-45 lei=28 lei ( costa 4 acadele)
28:4=7 lei (costa o acadea)


R: 7 lei-o acadea
15 lei -o ciocolata





Sper ca te-am ajutat!!!! Coroana???

piscot5: nu la asta ieri lam avut tema
piscot5: acum til scriu pe acesta ce l am acum 2 telefoane si 3 laptopuri costa 7675 fe lei 2 telefoane si 8 laptopuri costa 14400 de lei ajutama si iti promit ca tio dau
larissa9: am facut-o
piscot5: unde
larissa9: la problema cu pernele si pilotele
Alte întrebări interesante