ajuta-ma te rog!
problema la chimie...
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
56g..............................136g
CaO + H2SO4 => CaSO4 + H2O
11,2g............................ xg
MCaO =40+16=56g/mol
MCaSO4=40+32+4×16=136g/mol
x=11,2×136/56=calculează
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Informatică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă