Ajutati-ma la exercitiul 15 de mai jos.
Anexe:
Iz29:
Nu se vede prea bine se vede in ceață
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
paine= 100 g , 8 : 1 000 g = 0,008 lei / 100 g
oua= 1 bucata , 17:10= 1,7 lei /un ou
cascaval= 50 g , 98: 1 000 g = 0,098 lei / 100g = 0,049 lei / 50 g
lapte= 250 ml ,12: 1000 ml 0,012 lei / 100 ml = 0,012×2+0,006= 0,03 lei / 250 ml
0,008+1,7+0,049+0,03=1,787 lei / persoana
1,787×4= 7,148 lei patru persoane
oua= 1 bucata , 17:10= 1,7 lei /un ou
cascaval= 50 g , 98: 1 000 g = 0,098 lei / 100g = 0,049 lei / 50 g
lapte= 250 ml ,12: 1000 ml 0,012 lei / 100 ml = 0,012×2+0,006= 0,03 lei / 250 ml
0,008+1,7+0,049+0,03=1,787 lei / persoana
1,787×4= 7,148 lei patru persoane
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă