Ajutati-ma si pe mine la aceasta problema prin metoda figurativa.
1kg de lamai costa 34lei,iar 1kg banane costa 36 lei.Cat costa 11kg de banane si 14 kg de lamai?Dar 10kg de lamai si 10kg de banane?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
cat costa 11 kg de banana? 36x11=396
cat costa 14 kg de lamai? 34x14=476
cat costa 11 kg de banane si 14 kg de lamai? 396+476=872
dar 10 kg de lamai si 10 kg de banane? 10x34=440 10x36=360 440+360=800
cat costa 14 kg de lamai? 34x14=476
cat costa 11 kg de banane si 14 kg de lamai? 396+476=872
dar 10 kg de lamai si 10 kg de banane? 10x34=440 10x36=360 440+360=800
vladutcurca:
/---/ 1kg lamai
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
10 ani în urmă
Engleza,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă