ajutatima la fizica va rog urgent
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns: 15 j si 0,375 J
Practic, aplicam formula si efectuam calculele :
1. Lucrul mecanic al greutatii = mgh
m = 500 g = 0,5 kg
g = 10 N/kg
h = 3 m
L = mgh = 0,5 kg x 10 N/kg x 3 m = 15 J
2. Energia cinetica = mv² / 2
m = 3 kg
v = 0,5 m/s
Ec = mv²/2 = 3 kg x ( 0,5 m/s)² x 1/2 = 3 kg x 0,25 m²/s² x 1/2 = 0,375 J
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă