Ajutatima la mate
2kg bomboane....3kg marmelada....59 lei
6kg bomboane....2kg marmelada.....100lei
Cat costa 1kg bomboane si cat costa 1kg marmelada?
uhaciioan:
ce clasa?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
x pretul unitar bomboanelor
y pretul unitar marmelada
sistemul
2x+3y=59 inmultim cu -3
6x+2y=100
obtinem
-6x-9y=-177
6x+2y=100
adunam
-7y=-77
y=11
inlocuim in prima ec
2x+33=59
2x=26
x=13
raspuns
bomboane costa 13 lei/kg
si marmelada 11lei/kg
y pretul unitar marmelada
sistemul
2x+3y=59 inmultim cu -3
6x+2y=100
obtinem
-6x-9y=-177
6x+2y=100
adunam
-7y=-77
y=11
inlocuim in prima ec
2x+33=59
2x=26
x=13
raspuns
bomboane costa 13 lei/kg
si marmelada 11lei/kg
Răspuns de
0
2kg bomboane ..... 3kg marmalada ..... 59 lei | x 3
↓
6kg ,, ..... 9kg ,, ..... 177 lei si
6kg ,, ..... 2kg ,, ..... 100 lei comparate rzulta ca ...
/ 7kg ,, ..... 77 lei
↓
1kg de marmalada costa 11 lei ***
2kg bomboane va costa (59-3*11)lei ⇒ 1kg de bomboane costa 13 lei ***
↓
6kg ,, ..... 9kg ,, ..... 177 lei si
6kg ,, ..... 2kg ,, ..... 100 lei comparate rzulta ca ...
/ 7kg ,, ..... 77 lei
↓
1kg de marmalada costa 11 lei ***
2kg bomboane va costa (59-3*11)lei ⇒ 1kg de bomboane costa 13 lei ***
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă