AJUTOOOOR!!!!!!!!!!!Se considera substanta A cu masa moleculara 32 si compozitia procentuala de masa:87,5%Si si 12,5%H.
a)Determinati formula moleculara a substantei A;
b)Reprezentati legatura chimica din molecula substantei A;
c)Calculati masa de acid sulfuric care contine o cantitate de hidrogen egala cu aceea care se afla in 6,4g de substanta A.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
39
Si: 87,5/28=3,12 3,12/3,12=1
H; 12,5/1=12,5 12,5/3,12=4
pentru ca se da si masa moleculara
a)la primul pas s-a aflat formula bruta(fb) SiH4
b)formula moleculara fM este un multiplu al lui fb (SiH4)x=32 sau (28+4)x=32
deci x=1 si fM este SiH4 (ai schema in imagine)
c)daca in 32g substanta...........4g hidrogen
atunci in 6.4g substanta..........x g hidrogen
x=4*6.4/32=0.8g hidrogen
daca in 98g acid sulfuric avem.................2g hidrogen
atunci in y g acid sulfuric avem..................0.8g hidrogen
y=98*0.8/2=39.2 g acid sulfuric
H; 12,5/1=12,5 12,5/3,12=4
pentru ca se da si masa moleculara
a)la primul pas s-a aflat formula bruta(fb) SiH4
b)formula moleculara fM este un multiplu al lui fb (SiH4)x=32 sau (28+4)x=32
deci x=1 si fM este SiH4 (ai schema in imagine)
c)daca in 32g substanta...........4g hidrogen
atunci in 6.4g substanta..........x g hidrogen
x=4*6.4/32=0.8g hidrogen
daca in 98g acid sulfuric avem.................2g hidrogen
atunci in y g acid sulfuric avem..................0.8g hidrogen
y=98*0.8/2=39.2 g acid sulfuric
Anexe:

chicavioletta:
De unde ai obtinut 28 si 3,12?
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă