Chimie, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

ajutor
3.25 g dintr un meta divalent reactioneaza cu 10 g solutie hcl de c=36.5% . metalul este

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de moonlight01
0
C=md/ms*100 => md=C*ms/100=36,5*10/100=3,65g HCl

M + 2HCl -> MCl2 + H2

Mg..................2*36,5g HCl
3,25g...............3,65g HCl

3,65M=237,25 => M=65

Metalul corespunzator este Zn, MZn=65g/mol
Alte întrebări interesante