Chimie, întrebare adresată de BodaiDenisaC, 9 ani în urmă

Ajutor!Am nevoie acum de un răspuns.​

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de puia68
1

Răspuns:

M,K2O=(2x39gK +16gO)/mol= 94g/mol

1mol...................94g

0,5mol..................x

x= 0,5x94/1g=47g......

sau, se foloseste formula

niu=m/M, de unde  m= niu x M

Explicație:

Alte întrebări interesante