ajutor la problema 10 va rog
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
etena : n1 moli ; propena : n2 moli; acetilena: n3 moli; propina: n4 moli
n (alchene + alchine) = 9,184/22,4 = 0,41moli = n1 + n2 + n3+ n4
- nBr2 =4,4·0,1 = 0,44 moli =(n1 +n2) + 2(n3+n4) ⇒ n3 + n4 = 0,03 moli
- HC≡CH + 2[Ag(NH3)2]OH ⇒ AgC≡CAg + 4NH3 + 2H2O
CH3-C≡CH + [Ag(NH3)2]OH ⇒ CH3-C≡CAg + 2NH3 + H2O
2n3 ·240+ n4·135 = 6,27 160n3 + 45n4 = 2,09
- n1/n2 = 10/9
a) ptr, 9,184 l amestec nH2 = n3+n4 = 0,03 moli V H2 = 0,672 l
⇒ ptr. 918,4 l n = 67,2 l
b) ptr. proba de 9,184 l : n3 + n4 = 0,03 ⇒ 45(n3 +n4) + 115n3 = 2,09
1,35 + 115n3 = 2,09 ⇒ n3 = 0,74/115 ≈ 0,006 moli acetilena
n4 = 0,024 moli propina
n1 + n2 = 0,41 - 0,03 = 0,38 moli n1 + 0,9n1 = 0,38 n1 = 0,2 moli etena n2=0,18 moli propena
m = 0,2·28 + 0,18·42 + 0,006·26 + 0,024·40 = 14,276g
ptr. 91,84 l m = 142,76 g
n (alchene + alchine) = 9,184/22,4 = 0,41moli = n1 + n2 + n3+ n4
- nBr2 =4,4·0,1 = 0,44 moli =(n1 +n2) + 2(n3+n4) ⇒ n3 + n4 = 0,03 moli
- HC≡CH + 2[Ag(NH3)2]OH ⇒ AgC≡CAg + 4NH3 + 2H2O
CH3-C≡CH + [Ag(NH3)2]OH ⇒ CH3-C≡CAg + 2NH3 + H2O
2n3 ·240+ n4·135 = 6,27 160n3 + 45n4 = 2,09
- n1/n2 = 10/9
a) ptr, 9,184 l amestec nH2 = n3+n4 = 0,03 moli V H2 = 0,672 l
⇒ ptr. 918,4 l n = 67,2 l
b) ptr. proba de 9,184 l : n3 + n4 = 0,03 ⇒ 45(n3 +n4) + 115n3 = 2,09
1,35 + 115n3 = 2,09 ⇒ n3 = 0,74/115 ≈ 0,006 moli acetilena
n4 = 0,024 moli propina
n1 + n2 = 0,41 - 0,03 = 0,38 moli n1 + 0,9n1 = 0,38 n1 = 0,2 moli etena n2=0,18 moli propena
m = 0,2·28 + 0,18·42 + 0,006·26 + 0,024·40 = 14,276g
ptr. 91,84 l m = 142,76 g
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă