ajutor promit dau coroana

Răspunsuri la întrebare
Explicație pas cu pas:
prima coloană:a+b=9,52
a-b=7,88
a doua coloană a=21,4-8,15=13,25
a-b=13,25-8,15=5,1
a treia coloană b=23,7- 16,15=7,55
a-b=16,15-7,55=8,6
ultima coloană:a+b=33,25
a-b=1,75. a=b+1,75 înlocuim în ecuație..
b+1,75+b=33, 25
2b=33,25-1,75=31,5/2=15,75
b=15,75
a=17,50
Răspuns:
a b a+b a-b
13,7 5,82 19,52 7,88
13,25 8,15 21,4 5,1
16,15 7,55 23,7 8,6
17,75 16 33,25 1,75
Explicație :
Primele 3 rânduri sunt destul de ușoare, la al 4-lea (cel îngroșat) vrei creea un sistem de forma :
a + b = 33,25
a - b = 1,75
------------------------ (scădem)
=> 2b = 32
=> b = 16
=> a = 33,25 - 16
=> a = 17,75