Limba română, întrebare adresată de dragangeorgeta1, 9 ani în urmă

alcătuiește o compunere de 150 - 300 de cuv in care sa prezinti o intamplare imaginara din timpul unei competiti sportive

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de corinamd
3
Vara trecută pe când am fost în Brașov cu prietenii și familia mi s-a întâmplat ceva foarte hazliu. Am rămas blocați într-un ambuteiaj așa că nervoși am coborât frumos din mașina pe care am parcat-o pe o străduță, și am luat-o la pas. Se pare că în acel moment se desfășura o competiție de mers cu bicicleta. Nouă ni s-a părut amuzant așa că  ne-am înscris. După ce am închiriat câte o bicicletă, eu și cei 3 prieteni ne-am așezat la start așteptând cu nerăbdare începerea cursei. 3,2,1, START! Am pornit cu toții în viteză, ignorând indicatoarele și trezindu-ne pe un teren foarte aluncos ca mai apoi să realizăm că nimerisem pe un patinoar. Amuzant, primul prieten s-a lovit de un parapet în timp ce al doilea s-a accidentat de un automat de cafea. Eu fiind cel mai fericit, gândindu-mă că voi câștiga am înaintat însă la o săritură am aterizat într-o grămadă de zăpadă rămânând înțepenit. Cel de-al treilea prieten a câștigat cursa. Dar acum vine comedia. El nici măcar nu știa să meargă pe bicicletă, tot ce a făcut a fost să se sprijine de copaci și să se proptească în ghidon, mergând ca melcul . Singurul lucru pe care l-a câștigat însă a fost o prăjitură la cofetăria din apropiere.

dragangeorgeta1: multumesc
corinamd: cu placere