alcătuiește oral problema, apoi calculează în scris prețul fiecărui produs, știind următoarele date:
2 covrigi .............. 4 brioșe .............. 16 lei
5 covrigi .............. 4 brioșe ............... 22 lei
va rog ajutați-mă!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
22lei-16lei=6lei(costa 3 covrigi)
6:3=2lei(un covrig)
16lei-4lei=12lei(4 brioșe)
12:4=3lei o brioșă
2lei un covrig
3 lei o brioșă
micleaioana78:
mulțumesc multt!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă