Alex a cumpărat 4,5kg de mere pe care a plătit 11,25lei. Câți lei ar fi costat 5kg de mere de același fel?Dar 2,5kg?vreau rezolvarea prin mărimi direct proporționale cu explicații că nu înțeleg
Răspunsuri la întrebare
Răspuns
4.5 kg ......11.25 lei
5 kg ..........x
x= (5 * 11.25) : 4.25
x = 12.5 lei
4.5 kg .....11.25 lei
2 kg ......... x lei
x= (2 * 11.25) : 4.5
x= 22.5 : 4.5
x = 5 lei
Explicație pas cu pas:
Răspuns
Explicație pas cu pas:
|-----| 1 segment = 0.5 kg mere
|-----|-----|-----\-----|-----|-----|-----|-----|-----| 9 segmente =4.5 kg mere
Daca 4.5 kg mere (9 segmente ) costa 11.25 lei ,cat costa 1 segment:
11.25 : 9 = 1.25 lei
|-----| = 0.5 kg costa 1.25 lei
|-----|-----|-----|-----|-----|-----|-----|-----|-----|-----| 10 segmente=5 kg mere
Daca 0.5 (1 segment ) costa 1.25 lei , atunci 5 kg (10 segmente ) costa :
10 x 1.25 = 12.50 lei
|-----|-----|-----|-----|-----| 5 segmente = 2.5 kg mere
Daca 0.5 (1 segment ) costa 1.25 lei , atunci 2. 5 kg (5 segmente ) costa :
5 x 1.25 =6.25 lei