Chimie, întrebare adresată de gtgrosu29, 9 ani în urmă

Alex adaugă 20g sare peste 200g soluție de sare de concentrație necunoscută, obținând o soluție de concentrație 25%. Care a fost concentrația procentuală a soluției inițiale?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de puia68
0

Răspuns:

md=20g

ms1=200g--------> c1= md1x100/m1---> md1=2c1

C2=25%

Explicație:

c2/100= (md1+md)/(ms1+md)

25/100= (2c1+20)/(220

5500= 200c1+2000----> c1= 17,5%


andreeeaaa38966: !!!
Alte întrebări interesante