Matematică, întrebare adresată de nycomyhnea, 9 ani în urmă

Alin a cumpărat 8 kg banane si 8 kg portocale,plătind 56 lei. Cât costă un kg portocale si cât costă un kg banane,dacă un kg banane costă cuun leu mai mult decât unul de portocale?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Napoleon25
0
56:2=28 Rezulta ca bananele costa 29 Lei iar portocalele 27.
Alte întrebări interesante